Parafia Rzymskokatolicka
pod wezwaniem Trójcy Świętej

ul. Kwietniewskiego 1
41-902 Bytom

tel: (32) 281-16-81
fax: (32) 282-96-16
e-mail: parafia@trojca.net


Dzisiejsza Liturgia Słowa

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej
05.04.2020

 1. Dzisiejszą Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Kościół będzie otwarty dziś oraz od poniedziałku do środy w godzinach 15-18. Transmisje zgodnie z planem – Eucharystia o 18.00 i różaniec o 20.30. W pozostałe dni według poniższych informacji. Przypominamy o ograniczeniu do 5 osób w kościele jednocześnie w czasie indywidualnej modlitwy. Liturgia nadal sprawowana jest bez udziału wiernych.
 2. Przed nami ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE – najważniejsze dni w których wspominamy Mękę i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. WSZYSTKIE OBCHODY TYCH DNI BĘDĄ TRANSMITOWANE na naszej stronie internetowej i przez profil na Facebooku.
  WIELKI CZWARTEK – Kościół otwarty w godzinach 14-17
  18.00 - Msza Święta Wieczerzy Pańskiej
  20.30 - Różaniec

  WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ - Kościół otwarty w godzinach 10-12 i 15-17
  7.00 - Ciemna Jutrznia
  9.00 - Droga Krzyżowa
  18.00 - Liturgia Męki Pańskiej
  20.30 - Różaniec

  WIELKA SOBOTA – Kościół będzie zamknięty!
  7.00 - Ciemna Jutrznia
  20.00 - Wigilia Paschalna

  NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – Kościół otwarty w godzinach 15-18
  7.00 - Eucharystia
  11.00 - Eucharystia
  18.30 - Nieszpory
  20.30 - Różaniec
 3. Informujemy, że zgodnie z decyzją biskupa Jana Kopca NIE BĘDZIE ADORACJI W CIEMNICY I PRZY BOŻYM GROBIE oraz NIE BĘDZIE BŁOGOSŁAWIEŃSTWA POKARMÓW W WIELKĄ SOBOTĘ. Teksty do przeżycia tego obrzędu w gronie rodzinny znaleźć można na naszej stronie internetowej oraz w przedsionku kościoła.
 4. Zachęcamy do rodzinnego przeżywania tych dni w gronie rodziny i najbliższych. Niech nasze domy i mieszkania staną się wspólnotami wiary i miłości wzajemnej. W przeżyciu tego czasu niech pomocą będą materiały umieszczone na naszej stronie internetowej oraz na www.wielkitydzien.pl.
 5. PRZYPOMINAMY RÓWNIEŻ POSTANOWIENIA DEKRETU Z 25 MARCA:

 6. ODWOŁANE SĄ WSZYSTKIE MSZE Z UDZIAŁEM WIERNYCH. Kapłani sprawować będą msze bez udziału ludu w powierzonych im na dany dzień intencjach.
 7. Każdego dnia sprawowana będzie również Msza Święta do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii.
 8. Solidaryzując się z apelem władz państwowych prosi się wiernych, by także w niedziele i święta nakazane pozostali w domach i korzystali z udzielonej im DYSPENSY OD UCZESTNICTWA W NIEDZIELNEJ LUB ŚWIĄTECZNEJ MSZY ŚWIĘTEJ. Dyspensy tej biskup gliwicki udziela aż do odwołania. Jednocześnie przypomina i zachęca do uczestnictwa w mszy świętej poprzez środki społecznego przekazu.
 9. Ze względu na stan epidemiczny wszyscy wierni są zachęceni do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ DUCHOWĄ, którą można przyjąć posługując się następującą modlitwą:

  Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy. Ponieważ teraz nie mogę Cie przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca. Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie. Amen.

  Jednocześnie przypominamy wiernym, że czas komunii świętej wielkanocnej (wynikający z III przykazania kościelnego) trwa od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej.

 10. Chorych odwiedzać będą kapłani WYŁĄCZNIE w niebezpieczeństwie śmierci (Nie odbędą się przedświąteczne odwiedziny chorych). Zawieszona zostaje posługa Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.
 11. Wszelkie nabożeństwa (Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa i inne nabożeństwa parafialne) zostają odwołane. Odwołane zostają także rekolekcje parafialne, pielgrzymki i spotkania formacyjne grup parafialnych.
 12. UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE będą ograniczone wyłącznie do ostatniej stacji – „na cmentarzu” z udziałem tylko najbliższej rodziny (do 5 osób). Msza w intencji zmarłego może odbyć się bez udziału wiernych w dniu pogrzebu lub w późniejszym terminie – po ustaleniu z rodziną zmarłego. Biuro cmentarne przyjmuje wyłącznie w sprawie pogrzebów w stałych godzinach pracy.
 13. Nie przewiduje się w parafii organizowania przedświątecznej spowiedzi w konfesjonałach. ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ SKORZYSTANIA Z SAKRAMENTU POKUTY PO WCZEŚNIEJSZYM, INDYWIDUALNYM UMÓWIENIU SIĘ Z KAPŁANEM (telefonicznie – 32 281 16 81). Przypominamy wiernym, że żadne z przykazań kościelnych nie zobowiązuje do sakramentu pokuty i pojednania w okresie przed Wielkanocą. Z uwagi na nadzwyczajne i poważne okoliczności wierni są uprawnieni do skorzystania z nadzwyczajnej drogi pojednania jaką jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie: mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, gdy tylko będzie to możliwe; wyznanie grzechów odpuszczonych w sposób nadzwyczajny w sakramentalnej spowiedzi pod sankcją wpadnięcia na nowo w grzech śmiertelny. Przypominamy także, że nie istnieje możliwość spowiedzi przez telefon, internet itp.Po ustaniu epidemii zostanie zorganizowana spowiedź parafialna.
 14. Kapłani codziennie o 20.30 będą się modlić różańcem bez udziału wiernych. Zachęcamy do duchowej łączności i modlitwy rodzinnej w domach.
 15. KANCELARIA PARAFIALNA będzie NIECZYNNA. We wszystkich sprawach kancelaryjnych prosimy o kontakt telefoniczny.
 16. Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych drogą internetową. Ofiarę można złożyć przelewem. Numer konta dostępny na naszej stronie.
 17. Gość Niedzielny w wersji papierowej dostępny jest wyłącznie w kioskach i salonikach prasowych. Istnieje także wersja elektroniczna czasopisma.