• 1.JPG
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 11.JPG
  • 12.JPG
  • 13.jpg
  • 14.jpg
  • 15.jpg

Parafia Rzymskokatolicka
pod wezwaniem Trójcy Świętej

ul. Kwietniewskiego 1
41-902 Bytom

tel: (32) 281-16-81
e-mail: parafia@trojca.net

Numer konta:
03 10902011 0000 0005 3205 8531
Santander Bank Polska I/O/BYTOM


Msze Święte w niedziele:

800, 930 - suma,
1030 - dla rodziców z małymi dziećmi w kaplicy Dzieciątka Jezus,
1100, 1230, 1700

Msze Święte w dni powszednie: 800, 1800

Msze Święte w święta zniesione:
800, 930, 1630, 1800


Spowiedź w naszej parafii:
15 minut przed mszą świętą,
sobota 1700 - 1800,
pierwszy czwartek, piątek, sobota miesiąca
1700 - 1800



Kancelaria parafialna:
wtorek, czwartek 1530 - 1730
środa, piątek 930 - 1100

W sprawach nagłych i w sprawach pogrzebu można się zgłaszać także poza wyznaczonymi godzinami.

Katecheza zdalna

Katecheza 3 - Żal za grzechy

Wiemy już co to jest sumienie: Jest to głos Pana Boga, który przemawia w ludzkim sercu i pozwala odróżnić dobro od zła, zachęca by czynić dobro i powstrzymać się od zła. Sumienie również nagradza nas gdy uczynimy coś dobrego (zadowolenie i satysfakcja) i karze gdy uczynimy zło (gryzie nas - wyrzuty sumienia).

Sumienie więc podprowadza nas do tego, byśmy uznali, że popełniliśmy grzech. Gdy zaczynamy to rozumieć robi nam się smutno i przykro, czasem chce nam się płakać i pragniemy przeprosić Boga i ludzi. Tak rodzi się żal za grzechy - najważniejszy warunek dobrej spowiedzi.

 

Bez żalu za grzechy nie można otrzymać Bożego przebaczenia.

 

Co to jest żal za grzechy?

Zapoznaj się z definicją ze strony 139.

 

Żal za grzechy może być doskonały i mniej doskonały.

 

Opowiadanie 1

Mama ma przepiękny porcelanowy wazon, który jest pamiątką po jej mamie, a twojej babci. Jest to rzecz bardzo cenna w oczach mamy, dba o ten wazon i bardzo na niego uważa. Pewnego dnia zbyt szybko przebiegałeś przez pokój. Zawadziłeś ręką, wazon spadł na podłogę i potłukł się na wiele kawałków. Zrobiło ci się bardzo przykro. Zacząłeś płakać i żałować tego co się stało. Wiesz, że mama cię nie ukarze, nie musisz się bać, ale wiesz jak bardzo lubiła ten wazon i jak bardzo będzie jej przykro. Zraniłeś mamę, a nigdy nie chciałbyś tego zrobić bo mamę kochasz. Tym bardziej żałujesz. Żałujesz z miłości - to właśnie jest żal doskonały.

Przeczytaj definicję ze strony 139

 

Opowiadanie 2

Tata prowadzi samochód. Jedzie szybko, bo się spieszy. Nagle fotoradar zrobił zdjęcie. Niedobrze - będzie mandat. A ostatnio mandaty poszły w górę. Ojciec żałuje, że tak szybko jechał. W sumie to było niepotrzebne. Żałuje bo poniesie karę - straci trochę pieniędzy i dostanie punkty karne. Żal ze strachu przed karą to żal mniej doskonały.

Przeczytaj definicję ze strony 139

 

Na końcu wypełnij ćwiczenia ze strony 140

 

Na początku każdej Mszy świętej odmawiamy modlitwę żalu za grzechy (Spowiadam się Bogu....) aby Bóg nam grzechy przebaczył - by serce było czyste.

Również przed każdą spowiedzią żałujemy za grzechy odmawiając modlitwy z książeczki Droga do Nieba

Katecheza 2 – Rachunek sumienia

Pierwszym warunkiem, który muszę wypełnić, aby moja spowiedź była dobra jest rachunek sumienia.

Czy pamiętacie z lekcji religii co to jest sumienie i jak ono działa w człowieku? Przypomnijmy to sobie.

Opowiadanie 1

Idzie sobie ulicą starsza Pani. W torbie niesie zakupy. Nagle ucho się urywa, torba spada na chodnik, a zakupy się wysypują. Jesteś akurat w pobliżu i wszystko widzisz. Co robisz w tej sytuacji?

Podchodzisz do Pani i pomagasz jej pozbierać z ziemi zakupy.

Skąd wiedziałeś, że tak należy postąpić?

Kto ci o tym powiedział?

Podpowiedziało ci sumienie. Jest to głos, który odzywa się w naszym sercu i naszej głowie, aby nam podpowiedzieć: Należy czynić dobro, bo to daje radość.

Opowiadanie 2

Spadł świeży śnieg. Po wyjściu ze szkoły robicie z kolegami kulki aby nimi porzucać. Nagle jeden z kolegów proponuje: A może spróbujemy trafić w okno. Zobaczymy kto celniej i mocniej rzuca. Jednak w tobie odzywa się głos, który ci podpowiada: Nie mogę tego zrobić, bo to jest złe. Powiem kolegom, żeby również oni nie rzucali śniegiem w okno.

Ten głos, który przemówił w twoim sercu i twojej głowie, aby cię ostrzec, że zła nie wolno czynić, bo będzie z tego nieszczęście twoje i innych to sumienie.

Opowiadanie 3

Przez pomyłkę zabrałeś koledze z ławki nowy i ładny długopis. W domu sobie myślisz: Już go nie oddam. Przyda mi się, zostawię go, a kolega się na pewno nie zorientuje.

Ale wtedy coś ci nie daje spokoju, gryzie cię w środku i robi wyrzuty: Tak nie wolno, trzeba oddać i przeprosić za pomyłkę.

Jest to sumienie, które za dobre uczynki nas nagradza (daje nam zadowolenie), a za złe karze (gryzie nas w środku i daje niepokój)

 

To już wszystko wiemy o sumieniu: Jest to głos Pana Boga, który odzywa się w naszym sercu i naszej głowie i pozwala nam odróżnić dobro od zła. zachęta nas byśmy czynili dobro i byli szczęśliwi, byśmy unikali zła.

Sumienie wypowiada się na temat grzechów. Pozwala nam rozpoznać grzech. Dlatego przypomnienie sobie grzechów przed spowiedzią nazywamy rachunkiem sumienia.

 

W jakim celu idziemy do spowiedzi?

Oczywiście po to, by opowiedzieć Panu Jezusowi o naszych grzechach i prosić, by je przebaczył, odpuścił. I tak się stanie.

W takim razie przystępując do kratek konfesjonału muszę już mieć w swojej głowie przygotowaną listę grzechów, które wyznam Panu Bogu.

Przygotowanie tej listy odbywa się przed spowiedzią i nazywa się rachunkiem sumienia.

 

Otwórzmy książkę na stronie 136. Widzimy tam rysunek, który przedstawia chłopca zamyślonego. Przypomina sobie grzechy. Przypomina sobie, że zaczepiał młodszych kolegów, zamiast odrabiać lekcje zajmował się zabawą, a wieczorem już nie mógł się skupić przy zadaniu, że zasmucił mamę, że śmiał się ze staruszki…

Przypomina sobie grzechy, które wyzna na spowiedzi czyli robi rachunek sumienia.

A teraz ze strony 137 przeczytaj definicję rachunku sumienia i rozwiąż zadanie 1 i 2.

 

Rachunek sumienia to dość trudna praca, bo mamy bardzo słabą pamięć i im dłuższy czas upłynął od ostatniej spowiedzi, tym trudniej nam sobie grzechy przypomnieć.

Pomagają nam w tym gotowe rachunki sumienia, które znajdują się w naszych książeczkach do nabożeństwa. Myślę, że każde dziecko ma już książeczkę Droga do Nieba. Jeśli nie to czym prędzej trzeba ją kupić.

 

Taki przykładowy rachunek sumienia znajduje się również w naszej książce na stronie 182. Przeczytaj go sobie. Przeprowadza nas przez wszystkie przykazania i dzięki pomocniczym pytaniom pozwala sobie przypomnieć, kiedy łamaliśmy te przykazania czyli popełnialiśmy grzechy. 

 

Zawsze przed rachunkiem sumienia należy pomodlić się do Ducha Świętego, by nam w tej pracy pomagał.

Katecheza 1 - Sakrament pokuty

1. Na razie uczestniczymy we Mszy Świętej w sposób niepełny – nie przyjmujemy Pana Jezusa w komunii świętej. Trwają nasze przygotowania, aby to uczestnictwo było pełne – byśmy mieli pokarm na drogę do nieba.

2. W przyjęciu komunii świętej uczestniczy cały człowiek. Uczestniczy nasze ciało (bo komunię przyjmujemy do ust). Uczestniczy nasze serce, (bo to w nim zamieszka Pan Bóg jak w swojej świątyni).

Dlatego do każdego przyjęcia Ciała Pańskiego  będę musiał przygotować swoje ciało (już wiecie co to jest post eucharystyczny) oraz swoje serce (by było czyste – wolne od grzechu)

3. Jak oczyścić serce z grzechów?

Jeśli są to grzechy lekkie to pozbywamy się ich odmawiając na początku Mszy Spowiedź powszechną (Spowiadam się …). Ta modlitwa oczyszcza nasze serca z grzechów lekkich i możemy przyjąć do nich Pana Jezusa w komunii świętej.

Jeśli są to grzechy ciężkie to mogę otrzymać ich odpuszczenie tylko w sakramencie pokuty, w spowiedzi. I właśnie o spowiedzi będziemy się uczyć w najbliższych tygodniach.

4. Sakrament pokuty nie jest łatwym sakramentem. Składa się na niego pięć czynności. Dokonuje się w pięciu etapach. Nazywamy je warunkami dobrej spowiedzi.

Odczytaj te warunki z podręcznika. Są na stronie 133 wypisane na żółtym polu.

5. Czas, abyśmy podali sobie definicję sakramentu pokuty, abyśmy określili co to jest pokuta (co to jest spowiedź)?

Przeczytaj definicję znajdującą się na stronie 135 w naszym podręczniku.

Na zakończenie wykonaj ćwiczenie nr 1 ze strony 135 i odpowiedz na pytanie nr 2

Do czasu ukazania się następnej katechezy naucz się 5 warunków dobrej spowiedzi.


Dzisiejsza Liturgia Słowa